Advance 71A5692001D Non Stock
printPrint
  1. pin-int
Advance 71A5692001D
71A5692001D Magnetic HID Ballast, HID Metal Halide Lamp, 200 W Lamp, 120/208/240/277 VAC, 1 Ballast Factor
  • MPN: 71A5692001D
  • UPC: 781087093474
  • Min. Order Qty: 1
  • Quantity Interval: 1
  • loading loading
Advance 71A5692001D
Philips Advance HID ballasts are available to operate the wide variety of metal halide, high pressure sodium and low pressure sodium lamps available in today's marketplace. Like fluorescent, HID lamps are gas discharge lamps. Light is produced by an arc discharge between two electrodes located at opposite ends of an arc tube within the lamp's outer glass envelope. The ballast is the lamp's power supply; its purpose is to provide proper starting and operating voltage and current to initiate and sustain this arc. Philips furnishes 120/208/240/277 Philips Advance Quadri-Volt core and coil ballasts to allow the stocking distributor to conveniently meet the replacement and retrofit needs of customers. In addition, we now offer 120/208/240/277/480 VAC 5-TAP core and coil ballasts for the most popular applications. 5-TAP ballasts add the 480 VAC input lead to the Quadri-Volt designs. A Quadri-Volt or 5-TAP core and coil, along with the appropriate capacitor, igniter (where required), mounting bracket and hardware and installation instructions are packed in a space saving shipping carton. These kits eliminate the need for distributors or end users to stock loose components of single voltage ballasts for 120, 208, 240, 277 and even some 480 VAC applications, though single voltage kits for 480 VAC applications will also be available.
Advance, 71A5692001D, HID Ballast, Magnetic, HID Metal Halide Lamp, 200 W Lamp, 232 W Wattage, 120/208/240/277 VAC, 2/1.2/1/0.85 A, 60 Hz Frequency, -20 deg F Minimum Starting, Power Factor: 0.9, No Dimmable, 1 Lamps, Thermal Protection: Class P, 71A5692 Lamp Base, Ballast Factor: 1, ANSI M136 Ballast Grade, 3.95 in L x 3.6 in W x 2.8 in H Dimensions
Amperage Rating      :      2/1.2/1/0.85 A
Ballast Grade      :      ANSI M136
Dimensions      :      3.95 in L x 3.6 in W x 2.8 in H
Dimmable      :      No
Frequency Rating      :      60 Hz
Lamp Base Type      :      71A5692
Minimum Starting Temperature      :      -20 deg F
Number of Lamps      :      1
Power Factor      :      0.9
Thermal Protection      :      Class P
Type      :      Magnetic
Wattage      :      232 W
Lamp Type      :      HID Metal Halide
Lamp Wattage      :      200 W
Voltage Rating      :      120/208/240/277 VAC
Start Type      :      Pulse
Ballast Factor      :      1
  • The core and coil also forms the nucleus of Philips Advance five other ballast configurations
  • Ballast replacement kit with dry film capacitor
  • 15 Mfd capacitor
  • 2/1.2/1/0.85 A input current (open circuit), 0.75/0.4/ 0.35/0.3 A input current (starting), 0.45 to 0.7/0.25 to 0.4/0.22 to 0.35/0.2 to 0.3 A input current (short circuit), 2/1.2/1/0.85 A input current (nominal)
  • 3 x 4 in (2 coil) core
  • 1.65 in Dia x 3.75 in H oval capacitor