Bryant Electric AFR15TRW Stock
printPrint
  1. pin-int
Bryant Electric AFR15TRW
AFR15TRW Straight Blade Tamper Resistant AFCI Duplex Receptacle, 125 VAC, 15 A with 20 A Feed Through, 2 Pole, 3 Wire, Back and Side Wired, Screws and Self Grounding Clip and Nylon Wallplate Included, 5-15R, White
  • MPN: AFR15TRW
  • UPC: 783585426105
  • Min. Order Qty: 1
  • Quantity Interval: 1
  • loading loading
Bryant Electric AFR15TRW
Bryant Electric AFCI Receptacle, 1-Phase Decorator Duplex Grounding Standard Tamper Resistant, 125 VAC, 15 A, 1 hp, 2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R NEMA Rating, Commercial/Residential Grade, -30 to 150 deg F, Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, White, 4.21 in H x 1.68 in W x 1.35 in D Dimensions
Dimensions      :      4.21 in H x 1.68 in W x 1.35 in D
Grade      :      Commercial/Residential
Horsepower      :      1 hp, 2 hp
Material      :      Composite/Thermoplastic
NEMA Rating      :      NEMA 5-15R
Temperature Rating      :      -30 to 150 deg F
Terminal Type      :      Screw
Type      :      1-Phase Decorator Duplex Grounding Standard Tamper Resistant
Voltage Rating      :      125 VAC
Amperage Rating      :      15 A